Jump to content
whiskyforum

alex83

Vanlig medlem
  • Posts

    117
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

alex83 last won the day on December 7 2012

alex83 had the most liked content!

alex83's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

5

Reputation

  1. Menar du "dålig" Littlemill eller i klass med de många 88:or-90:or som kommit de senaste åren från exempelvis The Whisky Agency? I så fall lär den ju vara bra?
  2. Undrar om någon smakat denna och kan ge omdöme? Vill mest veta om den är så exotisk som man kan läsa...
  3. Har du mer info förutom den bifogade tråden?
  4. Haha, är det så illa alltså? Han är ju inte direkt serviceinriktad.
  5. Han beter sig lite lurigt i mailkorrespondensen och ändrar förutsättningar efter egen vilja. Han hade inte heller tid att skicka en bild på flaskorna och dess kartonger. Synd, har inte hittat samtliga flaskor i serien någon annanstans.
  6. Har för mig att jag läst att någon forumit haft dålig upplevelse av att köpa från Giuseppe och whiskyparadise. Har hittat några flaskor för en ganska ansenlig summa vilka jag är intresserad av. Vågar man? Tacksam för svar.
  7. alex83

    LOKI

    Men de är rätt läckra att titta på ändå! Tyckte dessutom att Thor var fantastiskt god. Ska bli spännande att testa Loki. Vilka blir det härnäst? Känns ganska säkert att gissa på Freja och en dyr Oden som final!
  8. http://www.maltsandmore.de/advanced_search_result.php?XTCsid=io1aqhpuq1tdgb9c7o06pep414&categories_id=0&keywords=zacapa&pfrom=&pto=&alterfrom=&alterto=&destilliertfrom=&destilliertto=&abgefuelltfrom=&abgefuelltto=&alkohol=&option5=&option6=&option7=&option9=&option10=&option11=&option12=&option13=&option14=&option15=&option16=&option17= Har beställt där flertalet gånger. Bra priser och bra service. Mvh Alexander
  9. Många bra tips. Funderar lite på följande upplägg: Strathisla 25 Glendronach 15 Revival Arran The Devils Punch Bowl (en del bourbon i den, men känns spännande) Bowmore Laimrig A'bunadh Glenmorangie Sonnalta tror jag skulle vara mycket uppskattad också.
  10. Det beror ju på vad du menar med "standard". Menar du sånt som är enkelt att få tag på, eller destilleriernas lägstanivå? Menade nog en kombination av alltför lättillgängligt och destilleriernas lägstanivå. A'bunadh har känts ganska given, eventuellt utbytbar mot Glendronachs nya CS då jag är nyfiken på den. Laimrig var ett mycket bra tips!
  11. Ska genomföra en whiskyprovning med sherrylagrat för ett gäng (relativt) oerfarna amatörer. Tänkte prova 4-5 sorter och försöka få in bredd och kvalitet, inklusive en CS samt ett rökigt alternativ. Refill som first fill. Alla "standardbuteljeringar" går bort. Har ni några tips?
  12. Vår deal med destilleriet gör gällande att vi inte behöver betala några mer avgifter än själva fatet mot att vi säljer tillbaka 2/3 av innehållet. Vi är sex personer, och efter 10 år kommer vi ändå få ett tvåsiffrigt antal flaskor val. Vi måste dock hämta den i Skottland. Vad tråkigt.
  13. Hade förhoppningar att jag skulle få träffa honom när jag åkte över och "hälsade på" fatet men lär ju inte bli så nu. Progressive Hebridean Distillers är en saga som går i graven. Som alla andra.
×
×
  • Create New...