Fredagen den 27 augusti 2010 kl 19.00 ordnar vi åter igen en provning av whisky från Campbeltowndestilleriet Springbank. Denna gång under ledning av Springbanks representant Peter Currie från Skottland!
Denna whiskyprovning syftar till att visa fatlagringens betydelse för slutresultatet och vi provar nio (9) sorters Springbank/Longrow från deras sk Wood Expression-serie. Under senaste åren har Springbank släppt tappningar i begränsad upplaga av whisky med olika ålder som lagrats på olika typer av fat. Det är fråga om så vitt skilda fattyper som bourbon, sherry, portvin, rom, madeira, tokaji, bordeaux, marsala och gaja barolo!
Upplägget är att först prova sex stycken Springbank, sedan en matpaus med sallad, därefter provar vi tre stycken Longrow. Longrow är en riktig rökig variant av Islay-karaktär.
Lokal är ej fastställd än.
I priset ingår whisky, föredrag och informationsmaterial. Pris: 500 kronor per deltagare.
Anmälan sker genom vårt kontaktformulär på webbplatsen, http://www.rocksoff.se/contact.aspx
OBS! Antal platser är begränsade och vi vet av erfarenhet att platserna går åt mycket fort så anmäl dig/er snabbt! Först till kvarn gäller!
Springbankprovning, Wood Expressions, 27 augusti 2010 i Uppsala
-
Mats N
- Inlägg: 410
- Blev medlem: tor mar 16, 2006 8:40 pm
-
Nikkokicko
- Inlägg: 7
- Blev medlem: mån feb 08, 2010 4:17 pm
Springbankprovning, Wood Expressions, 27 augusti 2010 i Uppsala
Wow, vilken spännande provning om man är nyfiken på Springbank! Synd bara att man är urfattig som student (i uppsala) för tillfället, annars skulle jag hänga på låset. Lycka till!
-
tunnis
- Inlägg: 103
- Blev medlem: sön okt 04, 2009 7:13 pm
Springbankprovning, Wood Expressions, 27 augusti 2010 i Uppsala
Hade varit kanonkul, problemet är att köra bil till Stockholm sedan 
-
Bunkermania
- Inlägg: 6572
- Blev medlem: tor mar 25, 2004 2:05 pm
Springbankprovning, Wood Expressions, 27 augusti 2010 i Uppsala
tunnis skrev:Hade varit kanonkul, problemet är att köra bil till Stockholm sedan![]()
Det går väl tåg från Uppsala till Stockholm??