Delar av grabbgänget drar till skottland i 6 dagar för att uppleva lite natur, whisky och öl. Några av oss kommer vara nyligen fyllda 30 medan de andra fyllde förra året.
Vad vi är ute efter är att för 9e året i rad (tror jag det är) komma iväg på en grabbresa under sommaren, vi kommer försöka planera så lite som möjligt i förväg för att kunna vara lite spontana, en del saker är dock "bestämt" i förväg.
Flyg och hyrbil är bokade, kommer att landa i Edinburgh på tisdag förmiddag och vi åker hem på söndag eftermiddag från Aberdeen.
Har ni några synpunkter eller förslag på följande upplägg? Vad får vi inte missa?
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=211334450561865468341.0004a2db649cde8ae1b0c
Dag 1
Hämta hyrbil och bege oss norrut upp mot Cairngorms, på vägen kommer vi passera Dalwhinnie, Edrador och Blair Athol. Vilket ska vi satsa på, hört/läst att Edradour blivit en turistfälla.
Lite osäkert vart vi kommer att stanna för natten men vi har 3 val, antingen ta vägen via Invergarry och leta boende där, stanna någon stans i Cairngorms, eller åka hela vägen till Inverness.
Dag 2
Beror lite på vart vi kommer att spendera natten men planen är att göra en tur på Loch Ness och hålla oss i området omkring Inverness. Om vi väljer att stanna i Invergarry och åker norrut längs med Loch Ness blir det nog ett stopp vid Urquhart Castle. Troligtvis tar vi oss lite norrut för att besöka Balblair, Glenmorangie eller Dalmore (om jag får bestämma är det skrivet i sten att det blir Dalmore men det är 5 andra viljor också).
Boende blir antingen i området omkring ovan nämnda destillerier eller i Inverness.
Dag 3
Om vi bor vid destillerierna så blir kanske första stoppet på Black Isle Brewery http://www.blackislebrewery.com/where.asp
Vi kommer oavsett vad att ta oss österut mot Elgin för besök hos Gordon & MacPhail. Beroende på hur mycket tid vi har över på dagen kanske vi tar en tripp till något destilleri också.
Glenfarclas, Aberlour har jag tittat lite på om vi tar oss så långt söderut. Eller är det kanske bättre att sikta in sig på något precis vid Elgin? Longmorn? Benriach? Något annat förslag?
Dag 4
Möjligt att besöka något destilleri på förmiddagen om vi känner för det innan vi åker nordost mot Fraserburgh. Finns väl bara 2 anledningar att åka hit, dels för att det ligger långt ut på spetsen vid nordsjön samt att vi vill få till ett besök hos Brewdog.
Ingen aning om vilket/vilka destillerier vi ska besöka, beror också lite på om vi bor i Elgin eller i Dufftown natten innan. MacAllan har vi pratat om att besöka i och med att vi alla känner till det, är det ett bra val?
Dag 5
Om vi inte hinner med ett besök på Brewdog dagen innan blir det nog ett besök på förmiddagen innan vi beger oss till Aberdeen där vi kommer ha hotell bokat för sista natten. Planen är väl att köra en sista kväll med gänget för denna resa
Dag 6
Ta sig till flygplatsen vid lunchtid för att flyga hem igen. Inget annat planerat, kommer nog vara rejält slitna i vilket fall som helst.
Tankar och funderingar på vårat upplägg?
Är det något som låter riktigt korkat eller har vi fått till en bra grundplanering?
Finns det några kända turistfällor man bör undvika? Finns det några man trots allt bör besöka?
En annan sak jag reflekterat lite över, i och med att jag fyller 30 precis innan vi åker och dessutom får tillbaka lite på skatten så blir det nog lite inköp av whisky. Hur får man bäst hem detta? Ska man packa ner en halv väska med bubbelplast (kommer ju inte gå åt direkt mycket kläder för enbart 5 dagar)? Med tanke på att vi kommer vara 6 stycken i bilen kommer det inte finnas överdrivet mycket utrymme för bagage så stora väskor i hårdplast får nog stanna hemma. "Kabinväskor" eller mjuka bagar/ryggsäckar är nog det som gäller.