Reseberättelse från Mackmyra

Information om resor eller restips. Informativa reseskildringar.
Mathias Nilsson
Inlägg: 1240
Blev medlem: fre nov 25, 2005 10:58 am

Reseberättelse från Mackmyra

Inlägg av Mathias Nilsson »

Så, då var det dags för en liten reseberättelse från fatfyllningen av mitt fat av Mackmyra Reserve - Rök Ex Bourbon.

Först ska jag kanske säga att min lilla resa inte spelar i samma klass som många andras Skottlandsresor och liknande!

Dock så är detta den längsta "whiskyresan" jag företagit mig under min korta tid som frälst!

Inte heller har jag gåvan att kunna "krydda" min berättelse med samma humor som MacNilsson i hans "Orgier på Orkney"!

Så, med det sagt, så kommer här historien;

Resan tog sin början ca kl 02.00 natten mot fredagen. Enkel resa på ca 85 mil! Kaffe i termosen, och ett glatt humör trots den tidiga timmen! Anledningen till att jag körde upp, och inte tog flyg eller tåg, är att jag hade en hel del privata mil innestående på firmabilen, så chefen fick betala resan! ;)

Anlände till Gävle ca 11.00 och checkade in på Park Inn Hotell, som Mackmyra samarbetar med. Ett mkt trevligt hotell, med fina rum, god mat och det ligger mitt i centrum!

Efter en snabb dusch och ett besök på Waynes Coffe för att få upp koffeinhalten i kroppen, så stod taxin utanför o väntade! Den riktiga resan kunde ta sin början!

Fatfyllningen var satt till 13.00, men eftersom jag var lite tidig, så passade jag på att ta mig en tur i parken bakom destilleriet! Väldigt fin omgivning, med en mkt trevlig och gemytlig stämning!

Destilleriet -
Destilleriet.JPG


Strax innan 13.00 blev vi insläppta och välkommnade av Barbro och Maria från Mackmyra, som skulle hålla i alla trådarna under dagen! Så småningom anlände de andra som oxå skulle fylla sina fat, vi skulle vara 6 stycken. Dock så var vi bara 5 där... Den sjätte mannen hade missförstått det hela, och befann sig på Häckeberga Slott, där hans fat skulle lagras. Väldig trist för honom, och tjejerna från Mackmyra tyckte det var pinsamt och trist! Anledningen till att det var Barbro o Maria som höll i fatfyllningen, var att alla andra från Mackmyra befann sig i Skottland på "studieresa"... Detta ledde oxå till att det inte var ngn produktion i destilleriet, till allas besvikelse! :unsure:

Vi bjöds på kaffe med kaka, och efter en kortare genomgång så fick vi gå över gården och hämta våra tomma fat. Kamerablixtarna haglade!

Fem stolta ägare -
Gruppfoto.JPG


Faten överlämnades till Maria, och Barbro tog med oss på en liten rundtur. Först visades "röken" och ugnen där malten torkas. Ett kort besök i deras "pilotlager" gjordes oxå. På bilden, längst ner till vänster sen man fat No. 1! Det allra första fatet som tillverkades!

Därefter gällde skyddskläder på; vit rock, skoskydd och ett litet vackert hårnät! Det var med spänning vi gick uppför trappan och in i själva destilleriet! En kort genomgång och visning av kvarnen, jäskaret m.m. följde. Så slutligen, in i det heligaste! Här rådde fotoförbud för övrigt.

Röken -
Röken.JPG


Pilotlager -
Pilotlager.JPG


Pumparna startades och fem fat blev rejält döpta, och fyllda till bredden! Fyra bourbonfat, och ett av svensk ek! Klockan 13.56 blev jag alltså pappa till ett eget fat! :D

Därefter var det fika igen, och man fick tillfälle att handla lite i deras shop. Fyra glas och en t-shirt blev bytet! Vi provade även deras New Make Spirit, vilket var andra gången för min del. Ingen överaskning där!

Shoppen -
Shopen.JPG


Efter fatfyllningen var det en middag för dom som ville, men det var endast två anmälda! Jag och mannen som satt på Häckeberga Slott. Jag skulle alltså bli ensam med Barbro och Maria vid middagsbordet! :D

Alla tog farväl av varandra, och vi gick en kort promenad upp till kontoret där middagen skulle intas!

Middagen kom att bestå av sjötunga med laxfyllning, potatis och whiskysås. Till detta sallad, bröd och hemkärnat whiskysmör! Underbart gott alltsammans! :P

Jag fick tillfälle att ställa en hel del frågor till damerna och fick reda på att Preludium:02 släpps den 7 augusti i år, och det blir 4536 flaskor som byter ägare! Lite annan kul info, om ni inte visste det redan, är att Bruichladdich har en hel del 30 litersfat i sina lager... Barbro hade varit på besök där, och dom hade varit väldigt nyfikna på hur det gick att lagra på 30 literfat. Först hade hon inte förstått varför, men när hon fick syn på de fyllda faten på lagret, och de tomma ute på gården, så hade hon fattat galoppen... Personalen på Bruichladdich hade senare sagt att det inte var meningen att hon skulle ha sett de små faten! Spännande! Borde innebära att det blir ett släpp från dom inom de närmaste åren! Kul att Bruichladdich vågar experimentera lite, dom är ju konservativa annars... :o

Efter maten var det kaffe och lite whiskyprovning! Inne på kontoret hade dom ett litet skåp med diverse flaskor. Alla såg lika spännande ut, men till sist enades jag med mig själv om vilka jag skulle prova! Det blev följande:

1 - Mackmyra Elegant Ex Bourbon - Okänd ålder. Nerspädd till 45% eftersom dom hade använt den för att blanda fram det som så småningom skulle bli Preludium:01...

2 - Mackmyra Elegant Svensk Ek - 27 månader gammal, lagrad på 30 litersfat. Mörk i färgen, och faktiskt underbart god! Jag var inte så mkt för denna varianten när jag var på kollektionsprovning tidigare, men nu jäklar...

3 - Mackmyra Rök Ex Bourbon - 23 månader gammal, den äldsta Rök Ex Bourbon jag testat, och jag blev bara mer övertygad om att jag valt rätt fatkombination! Så här ska det smaka!

De tre flaskorna -
Tre_flaskor.JPG


Efter maten skiljdes vi åt, Barbro skjutsade mig tillbaka till hotellet där jag valde mellan att stupa i säng, eller att gå ut och göra Gävle osäkert... Det blev det senare, och jag hamnade på McGills pub. Trevligt ställe, som jag kan rekommendera, och dom hade ett hyggligt whiskyutbud! Ca 70 sorter, dock var en hel del slut visade det sig... Det slutade med en 15 årig Laphroaig och en Elijah Craig!

Dagen efter började med en underbar hotellfrukost, och fortsatte med en 85 mila resa söderut! Vad gör man inte för lite whisky...

En mkt trevlig resa tog sitt slut hemma i Ystad, och jag kan varmt rekommendera dom som går i tankar om att köpa ett fat hos Mackmyra, att verkligen göra det!

Men den riktiga resan har bara börjat! Den tar slut om en tre, fyra år!

Bourbonfat -
Bourbon.JPG


Sherryfat -
Sherry.JPG


Svensk Ekfat -
Svensk_Ek.JPG


Postfat -
Postlådan.JPG
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Senast redigerad av Mathias Nilsson den sön maj 21, 2006 10:12 pm, redigerad totalt 1 gång.
Bullie
Inlägg: 3950
Blev medlem: lör apr 09, 2005 7:56 am

Reseberättelse från Mackmyra

Inlägg av Bullie »

Underbart Mathias! En härlig reseberättelse. Man behöver inte åka till Skottland för att ha en kalasberättelse att dela med sig av!

Det är verkligen kul att dessa reseberättelser skrivs och presenteras här. Det är en riktigt trevlig trend som påbörjats, och förhoppningsvis får vi se många sådana under årets lopp.
Användarens profilbild
Per Eriksson
Inlägg: 3929
Blev medlem: mån mar 06, 2006 6:56 pm

Reseberättelse från Mackmyra

Inlägg av Per Eriksson »

Jag var på Briuchladdich hösten 2004 och då visade de stolt sina små 30 liters fat.

Anledning till fotot förbudet är explosionsrisken.

Har du några bilder med munderingarna för att få komma in i det heligaste ?

Vem av de på bilden är du ? Alltid kul med foton på de man träffar via nätet.

Bra berättelse. Ni som åker nånstans skriv ni också.
Mathias Nilsson
Inlägg: 1240
Blev medlem: fre nov 25, 2005 10:58 am

Reseberättelse från Mackmyra

Inlägg av Mathias Nilsson »

Per Eriksson skrev:Jag var på Briuchladdich hösten 2004 och då visade de stolt sina små 30 liters fat.

Anledning till fotot förbudet är explosionsrisken.

Har du några bilder med munderingarna för att få komma in i det heligaste ?

Vem av de på bilden är du ? Alltid kul med foton på de man träffar via nätet.

Bra berättelse. Ni som åker nånstans skriv ni också.


Jo, orsaken till fotoförbudet berättade dom för oss, och hänvisade till att det finns fina bilder av pannorna på deras hemsida! Dock så vill man ju ta egna bilder... Men, men, jag förstår i alla fall!

Tyvärr tog jag ingen bild på oss när vi hade skyddskläder på oss. Eftersom det var fotoförbud där inne så hade jag stoppat undan kameran innan! (Detta är givetvis bara en påhittad ursäkt för att slippa visa hur fåniga vi såg ut i hårnät! Nä, skämt åsido, jag tog tyvärr inga bilder av oss då! Men det var nån annan som gjorde det tror jag, och eftersom jag gjorde lite reklam för Whiskyforum.se där, så kanske nån annan loggar in o delar med sig av sina bilder på 5 tuffa killar i hårnät...!)

Jag står som nummer 2 från vänster, blå tröja och jeans. Jag har en hel del bilder till om någon är mer intresserad.
MacNilsson
Inlägg: 3336
Blev medlem: mån maj 16, 2005 11:24 am

Reseberättelse från Mackmyra

Inlägg av MacNilsson »

Tack Mathias....kul att läsa och välskrivet

Blev onekligen lite sugen på att åka upp igen och kolla när de fat jag är lite inblandad i fylls om några veckor.

Angående fotoförbud på destillerier kan jag förstå det om man plåtar med ångdrivna kameror med magnesiumblixtar, en modern digitalkamera kan knappast vålla några häftiga explosioner
Mathias Nilsson
Inlägg: 1240
Blev medlem: fre nov 25, 2005 10:58 am

Reseberättelse från Mackmyra

Inlägg av Mathias Nilsson »

Håller med dig Hasse! Men även om man kopplar bort blixten eller filmar med DV kamera (utan belysning) så finns förbudet där... Dessutom så var där ju ingen produktion den dagen, så några ångor är det inte tal om!

Dom vill väl vara lite hemliga! ;)

Missförstå mig inte, jag tycker att det är helt ok med förbudet, oavsett orsak! Det är dom som bestämmer i deras destilleri! Men visst hade det varit kul med lite egna bilder från själva fyllningen av fatet!
Bullie
Inlägg: 3950
Blev medlem: lör apr 09, 2005 7:56 am

Reseberättelse från Mackmyra

Inlägg av Bullie »

Mathias Nilsson skrev:Men även om man kopplar bort blixten eller filmar med DV kamera (utan belysning) så finns förbudet där...


Någon som vet huruvida detta förbud gäller hos Springbank, Lagavulin, Caol Ila och Ardbeg?

Hade tänkt att försöka filma/fota ganska mycket under MoW-kursen i sommar... :blink:
MacNilsson
Inlägg: 3336
Blev medlem: mån maj 16, 2005 11:24 am

Reseberättelse från Mackmyra

Inlägg av MacNilsson »

Vad jag vet så råder fotoförbud i warehouse och pannrum på de flesta destillerier. HP krävde en försäkring på fem miljoner pund för att tillåta fotografering.

Detta är antagligen gamla bestämmelser som lever kvar, i kombination med en viss affärsmässig sekretess. Ingen av de fotografer jag talat med köper förbudet utifrån explosionsaspekten
rgf
Inlägg: 30
Blev medlem: ons mar 01, 2006 9:52 pm

Reseberättelse från Mackmyra

Inlägg av rgf »

Inga av destillerierna på Islay hade några restriktioner på fotografering så det är bara att knäppa på. Bunnahabhain hade skyltar med fotoförbud men guiden påpekade att de inte gällde. De såg rätt gamla ut så de kankse var från tiden då man inte hade elektroniska blixtar...
Mathias Nilsson
Inlägg: 1240
Blev medlem: fre nov 25, 2005 10:58 am

Reseberättelse från Mackmyra

Inlägg av Mathias Nilsson »

Har hanterat en hel del sprängämne under min tid som minröjare i utlandsstyrkan. En sådan explosionsrisk är obefintlig!!! Har tagit närgångna bilder på instabila granater och i gasfyllda utrymmen, och än så länge har det gått bra! :blink:

Svenska Försvaret har ordentliga säkerhetsrutiner gällande sprängämne, men gällande fotografering finns det nästan inga regler! Förutom juridiska hinder o.s.v.

Alltså är det antingen gamla regler, sen man fotograferade med "öppen" blixt och svart skynke över huvudet, eller så är det helt enkelt för att skapa lite hemlighetskänsla över det hela!

Tror mest på det senare!